Ekonomi

Çin’de kuş gribine yakalanan bir kişi öldü

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamaya göre Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, 27 Mart’ta bir bireyde A (H3N8) virüsü tespit edildiği bilgisini paylaştı.

Şimdiye kadar 3 kişiye A (H3N8) bulaşırken, vakaların tamamı Çin’de görüldü.

Çin’de kuş gribine yakalandığı bildirilen hastanın Guangdong eyaletinde yaşayan 56 yaşında bir kadın olduğu belirtildi.

22 Şubat’ta hastalığa yakalanan kişi, 3 Mart’ta ağır zatürre nedeniyle hastaneye kaldırılmış ve 16 Mart’ta hayatını kaybetmişti.

Yeni bildirilen olayla ilgili epidemiyolojik araştırma ve yakın temaslı takibi yapılırken, enfekte bireyle temas ortasında başka bir olaya rastlanmadı.

Bu virüsün insandan insana kolayca bulaşma özelliği olmadığı ve bu nedenle ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde insanlar arasında yayılma riskinin düşük olduğu düşünülmektedir.

İnfluenza virüslerinin her zaman doğası gereği evrim geçirdiğini belirten DSÖ, dolaşımdaki influenza virüsleriyle ilgili insan veya hayvan sağlığını etkileyebilecek virolojik, epidemiyolojik ve klinik değişiklikleri tespit etmek için küresel sürveyansın değerini vurgulamaktadır.

Çin Ulusal Sağlık Komitesi, Nisan 2022’de A (H3N8) tipi kuş gribinin ilk insan enfeksiyonunun tespit edildiğini duyurdu.

haberfatih.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu